Střevní mikrobiom
Ve svém těle nejsme sami. Žijí v nás miliony a miliony mikroskopických organismů, které hrají zásadní roli při udržování našeho zdraví. Tato pracovní skupina mikrospolečníků je známá jako mikrobiom nebo střevní mikroflóra – a skládá se ze složité směsi bakterií, kvasinek, hub a virů, přičemž největší část tvoří bakterie.
V projektu Human Microbiome bylo zjištěno, že různé oblasti těla jsou domovem svých vlastních typických mikrobiálních komunit.Z nich si zvláštní pozornost získal střevní mikrobiom – nazývaný také střevní mikroflóra.
Věci, které jste pravděpodobně nevěděli o lidském střevním mikrobiomu
Vaše střevní mikroflóra je stejně jedinečná jako váš otisk prstu
V dospělosti nosíme ve střevech až 2 kg mikrobů
Ve střevním traktu každého člověka žije asi 500 – 1000 různých druhů bakterií
Střevní mikrobiom má vliv na naše zdraví
Střevní mikrobiom zastává v těle mnoho důležitých funkcí. V první řadě vám samozřejmě váš mikrobiom pomáhá trávit potravu.Bez mikroorganismů v našich střevech by některé složky potravy nemohly být využity vůbec, nebo ne úplně.
Střevní mikrobiom se také podílí na mnoha dalších tělesných funkcích.
- Ve střevech brání uchycení a množení patogenních (nežádoucích) mikroorganismů a tím chrání před infekcí.
- Přispívá k funkci našeho imunitního systému.
- Rozkládá toxiny, které často mohou za vznik rakoviny.
- Může pozitivně ovlivnit vaše duševní zdraví prostřednictvím osy střevo-mozek.
Nerovnováha střevního mikrobiomu je spojena s běžnými gastrointestinálními potížemi, jako je plynatost, průjem a bolesti břicha nebo křeče.
Funkční trávicí poruchy může být obtížné diagnostikovat, protože není vždy snadné přesně určit příznaky.
Náš mozek a zažívací ústrojí jsou úzce propojeny. Trávení tak může ovlivňovat naše pocity a naopak, například stres může ovlivňovat zažívání.
Každý to někdy zažil, obtíže mohou přijít po těžkém, špatně stravitelném jídle, po infekci v zažívacím ústrojí nebo například po týdenním užívání antibiotik.